Translate

понедељак, 28. април 2014.

SREĆA U NESREĆI

LJILJAN

ŠTA SE DESI KAD NE URADIŠ DOMAĆI ZADATAK


   Ovaj sapun sada živi svoj drugi život. Možda mu je to bila sudbina, jer, sad je lepši nego u prošloj reinkarnaciji. Ime i dušu je zadržao. Promenio je samo konstituciju.

Bez šale, šta se zaista desilo?!
Pošto se ubrzano spremam za svoje narudžbine u maju, reših da uradim jedan baš mirišljavi sapun. Možda ne bih bila toliko ambiciozna da na poklon nisam dobila tri, četiri bočice etarskog ulja iz Nemačke proizvodnje. Kvalitetna! Spremila sam svoje resurse, naštimala se da odradim gradaciju boja pomoću paprike, odabrala recept sa "sporim tragom" i puna entuzijazma krenula... Ricinus 50 gr, kokos 150 gr, suncokret 180 gr, maslina 200 gr, palmino ulje 150 gr, mast 100 gr. Kozije mleko 210 gr, dest. voda 105 gr, popust 7%. Sve je išlo divno. Jesenas sam kupila neku leskovačku papriku neverovatne cinober crvene boje, pa sam pomislila, ajde da malo oživim te moje sapune. Znate kakvi su ljudi,vole boje. Moja kombinacija mirisa je bila sledeća: ljiljan, blagi dodir ruže i bergamonta i mrvica lavande da sve poveže. Kombinacija divno miriše. Smućkala sam tu formulu par sati ranije jer sam čitala da mirisne formule takođe vole zrenje, kao i sapuni. Kad sam postigla prve naznake traga, dodala sam ulje i mutila dalje. Možda je trebalo da dalje mutim samo "žicom", a ne štapnim blenderom, verovatno! Ali i dalje sve je OK! Prvi sloj najtamnije nijanse prolazi dobro. Dok pripremam drugi sloj u roku od pet sekundi sapun se pretvara u užasnu pihtijastu grudvu koja ne može više ni da se meša već se cepa na parčad. Očaj me obuzima i ja brže-bolje ubacujem tu jadnu masu u kalup. Propast! Razočarana, nosim sapun na izolaciju i čekam sa nestrpljenjem da prodju 24 časa. Sutradan uveče, trčim sa posla kući , vadim sapun iz kalupa i vidim da je poput gume, oznojen i čudan. Isečem ga i rešavam da mu dam još 24 časa. Sutra je ipak bilo pretopljavanja. Topila sam ga u rerni, na 90 stepeni, u poklopljenoj šerpi sa nešto vode, vrlo malo. Miris nije ispario. Sapun se divno istopio i ja sam ga ponovo ukalupila.
    Tražila sam svoju grešku i našla je! Nisam dovoljno čitala o etarskim uljima i njihovom ponašanju tokom hladnog procesa izrade sapuna. Floralni mirisi i neki začinski znaju jako da ubrzaju trag. Ima tu sigurno još puno toga za učiti, a znam da se i velikim sapundžijama dešavaju iste stvari, pa se tešim. Učiti, učiti i samo učiti! ( Ko je to rekao? Možda Lenjin?!)   Uzdravlje!

недеља, 27. април 2014.

MASLINA


MOJ PRVI KASTILJA SAPUN ( 100% MASLINOVO ULJE )


Pisalo se po raznim sapundžijskim blogovima kako početnici ne treba da se usudjuju da prave sapun od čistog maslinovog ulja. Mene to nije obeshrabrilo, pa sam se dala na učenje. Pretpostavila sam da se pod poteškoćama podrazumeva sporo ulaženje u "trag" sapunske mase, dugo stvrdnjavanje u kalupu, jako dug vremenski period zrenja ovog sapuna i td. Evo kako sam se ja izborila sa tim začkoljicama.

   Prvo sam rešila da udeo tečnosti sa 38% , koji sam do sada koristila, smanjim na 30%. Trebalo je da koristim kozije mleko, 2/3 u odnosu na celokupni deo tečnosti, ali sam se pravila pametna pa sam skuvala jak čaj od korena gaveza i zaledila ga. Kao, gavez će dati duboku maslinastu boju sapunu, čime sam htela da asociram na sastav sapuna. To sam negde pročitala. Bila sam luda !  Problem se pojavio prilikom dodavanja rastvora sode u smrznuti čaj od gaveza. Alantoin, protein kojim je gavez bogat, se prosto rečeno, izdvoio u obliku želatinoznih grudvi, denaturisao se. Znam, učila sam na fakultetu. Dobro, rastvor sam procedila i nekako se izvukla iz te situacije.
Drugo, na kilogram sapunske mase, dodala sam jednu kašičicu soli, koja će dati težinu sapunu i smanjiti ljigavost sapuna pod tušem. Puno sam nailazila na slučajeve gde sapundžije dodaju 10% soli u sapun i uvek sam se pitala zašto. Eto, zato. Svaki prirodni sapun ima blagu ljigavost pene, so to smanjuje. So sam dodala prilikom kuvanja čaja od gaveza.
Treće, dodala sam i šećer, koji će, koliko toliko, dati penu ovom mom kastiljijancu. Šećer sam otopila u destilovanoj vodi koju sam odvojila od predvidjene količine.

    Zaista, ove tri modifikacije dale su efekta. Vrlo brzo sam sapun dovela do traga. Gavez se uopšte "nije javljao" pa sam se oprostila sa njim. Mada, sušenje će imati poslednju reč o boji ovog sapuna. Nisam htela da dodajem i trošim za džabe svoja eterična ulja kad se i onako neće više osećati u sapunu starom šest meseci. Sapun se divno stegao u kalupu, za manje od 24 sata. Rezanje je prošlo bez problema, sad ostaje samo da se čeka, do jeseni.
Ovaj sapun nije neki lepotan, ali nisam ni htela da mu radim dizajn. Više me je interesovalo kako će eksperiment proći do kraja. Bez obzira što je ružan, ja ga volim. Moj prvi kastiljijanac!


U zdravlje!

среда, 23. април 2014.

MASNA KOŽA

KOPRIVA I MENTA

Žao mi je što moje fotografije nisu najboljeg kvaliteta i što se snimanje uvek dogadja uveče, ali trenutno, to je tako i ja nemam alternativu. Ovaj sapun sam dugo planirala zato što je specifičnog sastava i što sam prvo morala da se snadjem za te sastojke koji i nisu baš jeftini. Isplatilo se, za sad, samo kroz ponos zbog uspelog eksperimenta.
Recept koji sam koristila je maslinovo, kokosovo, palmino ulje, ricinusovo ulje i gi maslac. Od tečnosti 2/3 kozije mleko ( hvala mom drugu Vekiju koji mi je isto poklonio ) i 1/3 destilovana voda. Zahvaljujući mojoj drugarici Goci sa bloga Moji sapuni, koja me je naučila kako da pomešam masnu sodu i mleko, mleko je ostalo biserno belo i nije izgorelo. Od dodataka ubacila sam kašiku zelene gline ( direktno u ulja ) i jedan deo sapuna obojila mlevenom sušenom koprivom. Poželela sam da ovaj sapun miriše sveže pa sam na kilogram sapunske mase ubacila 30 ml etarskog ulja u kombinaciji mente, eukaliptusa i limuna. Miriše divno i osvežavajuće.
Prilikom izlivanja sapuna u kalup trebalo je da uradim neku šaricu ali se ispostavilo da se ova receptura brzo steže i da je bolje da završavam posao, pa kako god. Vrh sapuna uradila sam u talasima ali talasi su opet pali i ja stvarno neznam u čemu je štos. Sva sreća pa sam se dosetila da sapun ukrasim listićima sušene nane.
   Ovaj sapun namenjen je za pranje masne kože i kože sklone aknama i mitiserima. Zelena glina ima tu odlučujuću ulogu. S druge strane kozije mleko i kvalitetna ulja, koje sam koristila, neguju i štite površinski sloj kože zajedno sa glicerinom kojim je bogat svaki prirodni sapun. S druge strane, glina je dobar fiksator mirisa, pa se nadam da će etarska ulja još dugo mirisati u ovom sapunu. Jedino što mogu reći, a što je nekima verovatno zapalo za oko , je specifična zelena boja koja je dosta prigušena. Ali, tako je sa prirodnim kolorantima. Vremenom, prilikom sušenja sapuna, boja će se još ublažiti.


Do skorog pisanja! Srećno!

понедељак, 21. април 2014.

UVOD 2

NAPOKON MALO MIRA...

Nastavljamo! Prilikom izrade sapuna hladnim procesom potrebno je imati malo dobrog alata. Tako, sapun ćeš najbrže i najlakše umutiti štapnim blenderom, za nekih pet i koji minut više. Ja, u početku, nisam imala štapni blender, pa sam se mučila muteći mikserom , nikad do kraja sigurna da li sam dobro odradila stvar. E, a kad sam, napokon, kupila štapni blender, mojoj sreći nije bilo kraja, jer se sa ovom alatkom sapun umutu lako, brzo i sigurno. Nema prskanja, nema previše mehurića.
Sapun se muti do konzistencije redjeg pudinga, što se manifestuje pojavom traga padajućih kapi sapuna sa miksera na površinu sapuna. Trag ostaje vidljiv, a to je znak da sad možete da sapunu dodajete mirise, boje, sušeno bilje i druge aditive koje želite ili da ga prosto tako lepog i nativnog izlijete u svoj kalup.
Kalupi mogu biti svakakvi, zavisi od vaše vizije. Ima onih divnih od pleksiglasa ili specijalne plastike koja ne prijanja, a koje gledam sa čežnjom kako se prodaju po Americi i Evropi, dok mi ovde moramo da se snalazimo. Prvo sam izlivala sapun u flaše, čaše i drugu ambalažu. Sledeći stepenik je bio pvc okrugli profil, mislim cev, koji se fino pokazao i koji još koristim. Jedina gnjavaža sa njim je, što redovno poludim dok ga iznutra oblažem papirom za pečenje, koji inače ne može da se lepi lepljivom trakom. Zatim mi je muž napravio drveni pravougaoni kalup, koji je odličan ali, brate, za dve kile sapuna. Tako na kraju, dodjoh do drvenog kalupčića finih dimenzija, za otprilike kilogram sapunske mase. Nije da je neka lepota od kalupa ali ja ga volim i dobro me služi. Sad sam u fazi da, gde god vidim neku formu, ja se zapitam kako bi mogla da se iskoristi za pravljenje sapuna. To se zove narkoman! Ostatak priče ostavljam za drugi put. Biće i nekih novih sapuna o kojima bih volela da pišem jer sam imala neke "momente" pri izradi koje bi mogle da upozore ostale, da ne ide uvek sve kako smo planirali.  Do skorog pisanja! Srećno sapunjanje! ( To je sapundžijski pozdrav i nisam ga ja izmislila)

недеља, 20. април 2014.

POČETAK

JA SAM TOTALNA NEZNALICA...

S božijom pomoći, ovo je moj prvi post i ja sam se već preznojila od treme. Treba napisati nešto pametno, novo i zanimljivo, a ja nisam sigurna koliko je moja inspiracija trenutno upotrebljiva. Zato se izvinjavam. Ovoga puta biću kratka.
Dakle, sapuni... O njima ću pisati i još o nekim stvarima koje idu uz kreativnost.
Pre nekoliko meseci, čitajući i istražujući po internetu teme vezane za prirodnu kozmetiku, naišla sam na ljude koji rade nešto zaista sjajno. Prave sapune! Njihov zanat, hobi, ljubav, su me toliko fascinirali da sam vrlo brzo i sama bila uhvaćena u tu magičnu klopku ručnog rada i stvaranja. Oduševile su me žene i muškarci širom SAD-a, Kanade, Evrope, pa i naše Srbije koji se bave ovim divnim zanatom. Počela sam mahnito da čitam njihove postove, tutorijale, savete, odgonetala njhove ljubomorno čuvane tajne zanata, a onda se odvažila da i ja sama napravim svoj prvi sapun. Verujte mi , možda će nekom ovo zvučati smešno, ali ja sam bila toliko uzbudjena da prosto nisam mogla da dišem. Moja ulja i puteri bili su spremni. Recept je bio neki , sad znam, potpuno na slepo napravljen, bez znanja o karakteristikama sapuna, tvrdoći, klimi, nezi i debljini traga i td, i td. Nisam imala čak ni štapni blender, nego sam, sirota, mutila i mutila električnim mikserom pitajući se kad će već jednom taj " trag ". Sad, oni koji ništa ne znaju o procesu pravljenja sapuna, pomisliće, ma šta ova žena trabunja?!
Ja sam se odlučila na proizvodnju prirodnih sapuna hladnim postupkom. To je jedan od načina, a postoji još i postupak kuvanja sapuna. Poenta je da iskombinujete čvrsta i tečna ulja , propustite ih kroz neki sapun kalkulator, koji će vam reći koliko tačno vam treba natrijum hidroksida i tečnosti da bi ste napravili dobar i neškodljiv sapun.
Dakle, zaštićeni rukavicama, naočarima i odećom dugih rukava, umešate sodu u tečnost, nikad obrnuto. Isparenja su otrovna, reakcija je temperirana, pa se treba čuvati i ovo izvesti na provetrenom mestu. Kada temperatura rastvora sode padne na oko 38 do 40 stepeni celzijusovih, rastvor polako dodati uljima slične temperature. Već prva mešanja pokreću saponifikaciju i mešavina počinje da poprima mutniju boju.



                                          nastavak sledi...MODS 

Slike

Home